FORCE Luce posteriore con allarme
FORCE Alarm luce posteriore
FORCE Alarm è una luce posteriore che aumenta significativamente la tua sicurezza non solo grazie all'elevata potenza luminosa, ma anche grazie alle funzioni avanzate.|
Il sensore di frenata integrato aumenta automaticamente la luminosità in caso di rallentamento, avvisando il ciclista dietro di te.
|
|
Incluso un allarme con sensore di movimento, che attiva un suono di avviso in caso di manomissione della bicicletta
|
|
La luce ha sette modalità ed è possibile controllarla tramite un telecomando wireless da manubrio
|
| Tipo di alimentazione | USB-C |
| Tipo di batteria | ricaricabile |
| Sorgente luminosa | 10x LED diodo |
| Autonomia | 3.5 - 30 ore (a seconda della modalità selezionata) |
| Tempo di ricarica | 2 ore |
| Potenza/Flusso luminoso | 300 lm |
| Materiale | alluminio |
| Batteria | Li-Pol 800 mAh |
| Modalità | 2 intensità di illuminazione + 5 funzioni lampeggianti |
| Dimensione | lunghezza: 80 mm, larghezza: 26 mm, altezza: 23 mm |
| Peso | 66 g |
| ID del prodotto | 342124 |
Qui troverai le risposte alle tue domande su spedizione, pagamento, sicurezza e altro ancora.

A good product for this price. It is bright enough to be visible at night and in light fog, so technically it feels like a true 300 Lumens. It has enough modes, but, as for me, not all of them are useful. Also, the USB-C cover doesn't feel tight enough to be fully waterproof. I didn’t see any IPX rating in the description, so these are just my thoughts based on the design.
Tradurre con GoogleVisualizzare l'originaleThe remote control is an interesting solution. It works well as a “bell” sound and is convenient for changing modes. I haven't tested it extensively as an alarm, but the motion sensor works well. Keep in mind that pairing the remote with the light can sometimes be tricky.
The whole package includes a lot of mounts, giving you different options. One of the rubber straps was slightly damaged out of the box, but it's not a big deal for me.
My main durability concern is the saddle mount. It wobbles on uneven terrain, and since the light itself is relatively heavy, it's better to avoid huge bumps. The slip-and-click system feels a bit outdated; for this price, I was hoping for something more secure, like a GoPro-style insert-and-rotate mount.
In comparison with what I had previously (Rockbros BL-S2) and what I currently use on two other bikes (Moon Helix Sense 150): The Force light feels a bit cheaper to the touch, but it is brighter and bigger. All three use USB-C. The battery lasts long enough — I've never run out of juice mid-ride.
I am a bit skeptical about its waterproof capabilities compared to Rockbros and Moon (which definitely pass the rain test), mainly because the speaker on this Force light is open.
Adding some photos below.
Overall, I can recommend buying it. I’m satisfied with its performance and cannot ask for more at this price point. I'm using it together with the Force Glint 1600 as a front light (my review is under that product).
Super svetlo. Ak človek nechce utratiť 3 cifernú sumu, toto svetlo ponúka veľa muziky aj cez deň.
Tradurre con GoogleVisualizzare l'originale
Za tie peniaze svieti “ostošesť” a alarm signalizuje “ostosedem”…
Tradurre con GoogleVisualizzare l'originale